Tuncay Koçal kimdir derseniz; eski nesilden günümüze gelen aktif bir kaykaycı, distribütör, kaykay mağazası sahibi, sevimli bir insan, sunucu ve daha pek çoğu. İşte Tuncay Koçal ve X4tune ailesi hakkında bildikleriniz ve bilmedikleriniz

 

1-Bize biraz kendinden bahseder misin? 

-Merhaba,Tuncay Koçal,1983 Doğumluyum.1988 Yılından beri (27 Sene 🙂 ) kaykay kaymaktayım.

Yeditepe Üniversitesi Tiyatro-Oyunculuk Bölümü mezunuyum.

Bu zamana kadar yurtiçi ve yurtdışında kaykayla ilgili birçok projeye imza attım.

Almanya, İngiltere, Bulgaristan ve İsviçre'de kaykay dergilerinde ve videolarında yer aldım.

Kaykay eğitimleri vermekteyim.

Dream TV'de "Reflex" Adlı Extreme Sporlar Programını hazırlayıp sundum.

Türkiye'de kaykayın gelişimi için elini taşın altına koyan birkaç kişiden biriyim.

Bu zaman kadar yaptığım kaykay ve eğitim videolarım 1.000.000'dan fazla izlendi.

X4'tune Skateshop adında 2 şubesi olan kaykay mağazam var,16 Profesyonel Kaykay Markası ve Dünyaca ünlü 2 Ayakkabı Markasının Türkiye Distribütörlüğünü yapmaktayım bunun yanında Extreme Sports Casting yapmaktayım,televizyonda ya da yazılı basında,reklamlarda kaykay kayan ya da extreme sporlarla uğraşan birilerini görüyorsanız muhtemelen bizim ajansımızdan gitmiştir.

Kaykay rampası kiralama ve gösteri hizmetleri de vermekteyiz.

Kısaca "Kaykay Kültürünü" yaşatıp sevdirmeyi, geliştirmeyi hedeflemiş kendi halinde bir insanım.

 

2-Türkiye'nin tanınan kaykaycılarındansın ve artık bir mağazan var, ayrıca çok ciddi markaların Türkiye dağıtımcılığını yapıyorsun.

Bu durumu biraz anlatır mısın?

 Nasıl bir süreç sonrası bu işe girmeye karar verdin?

Başladığında nasıl hissediyordun şimdi düşüncelerin ve hislerin neler?

 

-Sadece mağaza demeyelim de "X4'tune" adında bir markam var.

Bugün artık X4'tune bir mağaza olmaktan çıkıp  bünyesinde İstanbul'da Kadıköy ve Maltepe'de olmak üzere 2 Skateshop, Dünya'nın ünlü kaykay markalarının Türkiye Distribütörlüğünü yapan,Türkiye genelinde 21 bayisi bulunan, Extreme Sports Casting Ajansı hizmeti veren, Türkiye ve Dünya'nın çeşitli ülkelerinden sporcularla Extreme Sports Gösterileri düzenleyen bir marka haline gelmiştir.

Asıl hikayeye gelirsek, küçüklüğümden beri mağaza açma hayalim vardı.

12-13 yaşlarından beri hem çeşitli kaykay, snowboard mağazalarında hem de distribütörlük firmalarında çalıştım.

Kaykay dersleri ve gösterileri düzenleyerek,oyunculuk ve sunuculuk yaparak bir miktar para biriktirebilmiştim.30 yaşıma gelince kendimi hazır hissediyordum artık ve neler yapabilirim diye düşünmeye başladım.Birkaç fırsat çıkmıştı önüme ama o dönemlerde değerlendirememiştim.

"X4'tune Skateshop" zaten benim en sevdiğim, kaykaycısı olmaktan gurur duyduğum ve skateshop görevini başarıyla yerine getiren, bu konuda iyi hizmet veren bir mağazaydı.

Kurucusu ve isim babası Mustafa Çalışır abimizle birkaç toplantıdan sonra anlaştık ve bu güzel markayı alıp daha da iyi yerlere getirmek üzere 2013 Temmuz ayında X4'tune Skateshop'u devraldım.

Bu vesile ile hayallerinin peşinden giden biri olarak Mustafa abimiz sayesinde bir hayalim daha gerçekleşmiş oldu o nedenle de kendisine buradan ayrıca tekrar tekrar teşekkür etmek istiyorum.Kendisi gerçekten çok özel biri ve bana çok şey öğretti bu süreç boyunca.

Çoğu kaykaycının hayali olan bir mağazaya sahip olmak ne hissettiriyorsa onu hissediyorum.

Hepimizin hayallerinin gerçekleşmesini dilerim.

 

 

3-Sence kaykay nedir? Kaykay mağazası ve büyük markaların distribütörlükleri görüş açını genişletti mi yoksa kötü bir yönde mi etkiledi?

-Kaykay müthiş bir tutku, bir kültür ve yaşam tarzıdır.

Bu zaten kültürünü yaşayanın anlayabileceği bir duygudur.Sadece bir kaykay alarak kaykaycı olmuş olmazsınız.Bu büyük Dünya'ya sadece küçük bir adım atmış olursunuz.Araştırdıkça ve geliştikçe daha da içine girmeye başlıyorsunuz ve asıl eğlence o zaman başlıyor.

Firma sahibi olmanın sorumluluk ve zorlukları hakkında fikrim vardı ama pratikte sahibi olmanın tarifi yok.Hele de böyle tanınmış bir mağazayı ve distribütörlükleri yönetmek ciddi bir performans gerektiriyor.Buraya kadar kötü ya da negatif hiçbir düşüncem yok ama firma sahibi olup piyasaya tüccar olarak giriş yapınca daha önce farkında olmadığım üzücü olaylarla karşılaştım.Bazı firmaların sadece kaykay satmış olmak için satış yaptıklarını,bu işin ruhuna hitap etmeyi bilmediklerini,kendi bilgisizlikleri ile kaykay almaya gelen müşterilerini nasıl yanlış bilgiler ile donattıklarını gördüm.

Gençlere profesyonel kaykay diye amatör kaykaylar satanlar mı dersiniz?

Sponsorluk veriyoruz diye gaza getirip, %10 indirimli alış veriş yapan kaykay takımları mı dersiniz?

Baya bir saçma olaya şahitlik ettim.

Zaten sponsorluk almak için kaykay kayanları da hiç sevmemişimdir.

İyi kayıyorsanız zaten birileri sizi bir yerlere sunar ya da haberiniz birilerine kadar uzanır ve keşfedilirsiniz.Ya da bir video hazırlar tüm firmalara sunarsınız, varsa sponsorluk durumunuz alınırsınız bir takıma mutlaka.Sadece sponsorluk alabilmek için kayanlar hemen anlaşılıyor zaten.

 

4-Gelecekle ilgili bizimle paylaşmak istediğin projelerin var mı?

-Hayaller kurarak ve bunları gerçekleştirerek ilerleyen biri olarak elbette planlarım var.

Sırada "Kapalı Skatepark Projesi" var.İçinde mağazası, kafesi ve kaykay okulu bulunan hatta mümkünse konaklamalı bir tesis kurmayı planlıyorum.Bu projenin belli bir zamanı yok ama ne zaman nasip olacaksa o zaman gerçekleştireceğiz.Tüm gücümüzle bunun için çalışıyoruz.

Dünya'da sayısı çok az olan ve Türkiye'de bir ilk olan Skateshop & Cafe konseptini 3 Ay önce İstanbul-Maltepe'de hizmete sokmuş olduk.Gün içerisinde uğrayıp kışın güzel bir kahve, yazında ev yapımı limonata içebileceğiniz, arkadaşlarınızla oturup kaykay videoları izleyebileceğiniz, hatta doğum günlerinizi kutlayıp özel partiler verebileceğiniz bir mekan yaratmış olduk.Bundan dolayı ayrıca çok mutluyum,mutluyuz.

 

5- x4tune videolarını görmeyeli uzun süre oldu. Geniş bir takımın olduğunu biliyorum ve heyecanla videolarını bekliyorum. Bize bu süreçle ilgili bilgi verir misin? Ne zaman takımla tanışıp videolarını izleyebileceğiz?

-Benim X4'tune Skateshop'a adapte olmam, sistemi kurmam ve takımı düzenlemem biraz zaman aldı.

Takıma yeni isimler eklendi ve sayımız 6'sı A Takımı olmak üzere 12 Kaykaycı, 1 Street ve 1 Flatland olmak üzere 2 Bmx sürücüsü ve 1 MTB süren arkadaşımızdan oluşan 15 Kişilik sponsorluk verdiğimiz X4'tune Skateshop Takımı'mız  var.Zaman zaman kısa videolar paylaşıyoruz ama çok sık değil.

Bize göre gerçekten hazır olmayan videoları pek paylaşmak istemiyoruz.Elimizde çok sağlam görüntüler var ve yakın bir zamanda bunları paylaşmaya devam edeceğiz.Seneye zaten büyük bir kaykay turuna çıkmaya hazırlanıyoruz.Takıma ait fotoğrafları ve videoları facebook, youtube gibi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.Başta İstanbul olmak üzere yurdun birçok bölgesini ziyaret edip kaykaycı kardeşlerimizle yüzyüze de tanışacağız zaten zamanla.

 

6- Uzun süre İngiltere'de yaşadın. İngiltere çok ciddi büyüklükte bir kaykay ülkesi. Bize biraz İngiliz kaykaycıların ve kaykay patronlarının kaykaya ve pazara bakış açısını anlatır mısın?

-İngiltere'de tam anlamıyla yaşadım denemez ama uzun süre bulundum.Toplamda 2-3 yıl geçirmişimdir.Bu süreç boyunca 1 kaykay videosunda görüntülerim yer aldı.Çekimlerini Londra'da yaptığımız ve yayını İsviçre'de olan bir kaykay dergisinde fotoğraflarım yayınlandı.

Science Skateboards Takımı ile İngiltere turu yaptık.Bristol'da Dünya Ollie Rekortmeni efsane kaykaycı Danny Wainwright ile tanışma fırsatım oldu.Kendisinden mağazacılık ve distribütörlükle ilgili öğrendiğim çok şey oldu.

Science Skateboards'un sahibi Chris Morgan ve Blueprint Skateboards'tan,Lanscape Skateboards gibi markalardan arkadaşlarım oldu.Oradaki sistem oturmuş olduğundan herkes ne yapması gerektiğini biliyordu ve adım adım çalışarak sabırla hedefe doğru nasıl gittiklerini gördüm.

Elbette hepsi işlerini büyük bir tutkuyla yapıyorlar.

Bizden çok farklı bir anlayışa sahipler.Kaotik değil tam tersine çok net bir çalışma şekilleri var.

Ruhu korumayı biliyorlar, çok güzel arkadaşlık ve birliktelikleri var kişilerin.

 

7- Üstteki soru üzerinden devam ederek; bence Türkiye hızla büyüyen bir kaykay pazarına sahip ancak bu ülkede her konuda olduğu gibi kaykayda da çok ciddi sıkıntılar var gibi. Sence de böyle bir durum var mı? Eğer varsa sence sıkıntılar aşılacak gibi mi? Toparlamak gerekirse Türkiye ve kaykay başlıklı konu ne durumda?

-Herşeyden önce bizim gümrük problemimiz var.Kaykay ile ilgili vergiler ve masraflar çok yüksek bu nedenle biraz pahalı bir spor gibi gözükebiliyor.Oysa diğer ülkelerde gelir seviyelerine göre daha rahat bir alım gücü olduğunu görüyoruz.Bu konuda gerekli çalışmaları yapıyoruz ama sadece bizim çabamızla olacak işler değil.Devletimizim bu tip konularda daha ılımlı ve destekleyici olmalarını bekliyoruz.Yoksa zaten distribütörler ve mağazalar yaygınlaşması için elinden geleni yapıyor.

Bazı firmaların kaykaycı arkadaşlarımızı yalan yanlış bilgilerle donatması,bu kardeşlerimizi sponsorluk vereceğiz adı altında yanlış bir yöne doğrultmaları, işin kolayına doğru yöneltmeleri işimizi zorlaştırıyor.

Sosyal medya bağımlılığı ve interneti yanlış kullanma sonucunda tartışma forumları ya da kaykay ile ilgili sayfalarda birbirine küfür eden insanlar, bilgi veriyorum adı altında yanlış enformasyonlar var.

Sonuçta hobi olarak kaykay alan da var gerçekten profesyonel kaykay alıp bu kültürü yaşamak isteyenler de ama bazıları bu ortamı biraz karıştırıyorlar.

Skatepark sıkıntısı vardı memlekette ama son yıllarda arka arkaya açılan skateparklar sayesinde yaklaşık 30-35 tane kaykay parkımız oldu.Zamanla bu parklarda yeni nesiller gelişecek ve daha da iyi kaykaycılar çıkacağına inanıyorum.

Firmalara da biraz egolarını bir kenara koyup bir araya gelebilirsek çok daha iyi işler yapabileceğimizin mesajını vermek istiyorum.

Çok uzatmayayım bana göre kaykay son 20 yıla baktığımızda Türkiye'de iyi durumda ama elbette daha çok uzun yıllarımız var önümüzde,daha da iyileşmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

8- x4tune takımına katılmak isteyen kaykaycılar için tavsiyelerin var mı?

-Bize zaten takımda olsun ya da olmasın birçok arkadaşımız/kardeşimiz videolarını yolluyorlar.Onları izleyip değerlendiriyor,gerekirse yardımcı da oluyoruz.Takım kontenjanımız dolu ama super isimler çıkarsa elbette Ailemize katarız.Aile diyorum çünkü takımda olmayıp bizimle beraber aynı ruhu taşıyan kaykaycılar da var X4'tune'da.Mağaza'da 15-20 kaykaycı görebilirsiniz hemen hemen her gün.

Tavsiye olarak kardeşlerime şunu söylemek isterim:

-Önce iyi bir birey, sonra daha iyi bir kaykaycı olmak için çalışın biz sizi zaten buluruz.

 

9-Eski ve yeni nesil kaykaycılara söylemek istediklerin yada tavsiyelerin var mı? Bu soruyu sormamın sebebi sanki bazı şeyler kırılma ve yeni bir şekil alma durumuna geldi. Ve herkesin duymadığı fikirleri duymaya ve yakınlaşmaya  ihtiyacı var gibi?

-X4'tune Skateshop çatısı altında kaykaycılarla kahvaltı partileri, mangal partileri, skatepark buluşmaları ve hatta basket, halı saha maçları düzenliyoruz.

Sosyalleşip biraraya gelerek hem sohbet ediyor hem de deneyimlerimizi paylaşıyoruz bu organizasyonlarla.Eskiler ve yeniler bir araya geliyorlar sık sık ve aktarılması gerekeni aktarıyorlar zaten bu buluşmalarda.

Hızlı tüketim anlayışından dolayı kaykay kültürünü tam anlamıyla yaşayamıyor diye düşünüyorum kardeşlerimiz.

Önce sabırlı olmalarını, kendilerini keşfetmelerini, sürekli olarak kendilerini  araştırarak geliştirmelerini tavsiye ediyorum.

10- Son olarak söylemek istediğin?

 

-We live 2 Skate!

  Skate 2 Live!

 Skate or Die!

 

 ____________/

      0               0