Kaykay.tv olarak başlattığımız destek hattı tadında ki ask.fm hesabımızda 1000 soruyu devirmiş bulunuyoruz. Sizlere kolaylık olması adına en çok gelen sorulardan ufak bi derleme yaptık. Soru sormadan önce bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Profesyonel kaykay nedir? Oyuncaklardan ne farkı var?
-Aslında bu sadece ülkemizde geçerli olan bi durum diyebiliriz. Hedef kitlenin ihtiyaçlarını düşünmeden cebine 3-5 bişey koymak isteyen üreticilerin çok ucuza mal ettiği bir o kadar da kötü yapılmış “oyuncak” dediğimiz kaykayların varlığı profesyonel kaykay anlayışını ortaya çıkardı. Aralarında ki farklara şöyle bi bakacak olursak:
Profesyonel kaykaylar kaykay firmaları tarafından üretilir. Kıyaslanamayacak bi sağlamlık farkı vardır. Kaykayın açıları, ağırlığı, kullanılan malzeme yine kıyaslanamayacak kadar iyidir. Kısaca oyuncaklardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.
Nasıl bir kaykayla başlamalıyım?
-Piyasada çok ucuz fiyatlardan başlayan birçok kaykay mevcut. 50 lira gibi fiyattan 300-350 liraya kadar çıkabiliyor. Bizim tavsiyemiz 200 lira altına pek itibar etmemeniz. Bi iki istisna dışında bu kaykaylar “oyuncak” diye tabir ettiğimiz kategoriye giriyor ve çoğu kişinin kaykaydan soğumasına neden oluyor.
Başlangıçtan ileri seviyeye kadar herkesin ihtiyacını karşılayacak ürünler için buraya bakabilirsiniz.
Silikon teker mi kemik teker mi?
-Bu soruyu duyduğumuzda şaşırdık. Çünkü kemik teker diye bişey duymamıştım daha önce. Hala da tam olarak anlayabilmiş değilim açıkçası. Teker konusunda tavsiyem kaykay markalarından almalarıdır.
Ayak numaram şu tahta boyutum ne olmalı?
-Cevabı olmayan bi soru aslında bu. Genelde yeni başlayanlara 7.75 tavsiye edilir çünkü ortadadır. Bir sonraki tahta için çok iyi fikir veren bi boyuttur. Bi süre sonra kişi kendi ihtiyacına göre mükemmel boyutu buluyor zaten. Örnek vermek gerekirse aynı ayakkabıyı giyen iki kişiden biri 8.0 i küçük bulurken diğeri 7.75 i büyük bulabilir.
Kaykay alacağım ama yapamam/düşerim/kaykayım kırılır diye korkuyorum.
-Eğer profesyonel bi kaykay alırsanız araba falan ezmediği sürece başlangıçta uzun süre idare eder korkmayın.
-Kaykayın amacı hiçbir zaman hareket yapmak olmadı. Hiçbir şey yapamasanız bile arkadaşlarınızla düz kaymak en zor hareketleri yapmaktan daha zevkli olabilir.
-Düşmekten korkuyorsanız korumalık takabilirsiniz. Aslında psikolojik bi olay. Düşmekten çok korkarsanız ufak bi düşüşte bile çok ciddi sakatlıklar geçirebilirsiniz. İzninizle bi örnek vermek istiyorum sitemiz yazarlarından biri her kaymaya çıktığında en az 20 kere düşer. Hiç biri ertesi gün kaymasına engel olmadı.
Hangi tahta daha iyi?
-Bu sorunun da bi cevabı yok. Kişisel tercih meselesi. Hangisini kalbinize yakın hissediyorsanız onu alın.
Hareketleri nereden öğrenebilirim?
Elimizden geldiğince nasıl yapılır videosu çekmeye çalışıyoruz.
Hareketleri hangi sırayla öğrenmeliyim?
Herşeyin yapıtaşı olan ollie ile başlamalısınız. Ardından pop shove it, kickflip ve heelflip gelir. Sonrası size kalmış.
Kilonun bi etkisi var mı?
-Hayır. En azından kaykayın içinde olmak, eğlenmek için bi engel değil.
Switch/Regular/Goofy/Nollie/Fakie nedir?
-Bunlar duruş pozisyonudur.
Sağ ayak önde kayanlar goofy.
Sol ayak önde kayanlar regular olur.
Ters ayağınız öne geldiğinde switch kaymış olursunuz.
Normal duruşunuzdayken nose’dan poplarsanız nollie.
Switch kayarken nose’dan poplarsanız fakie olur.
Goofy/Reguların farkı nedir?
-Ayak pozisyonundan bi farkı yoktur. Sağlak Solak gibi. Tamamen kişiyle alakalıdır.
*** hareketini yapamıyorum ne yapmalıyım?
-Daha çok kaymalısın. Daha çok video izlemelisin. Her şeyden önemlisi eğlenmeyi asla unutmamalısın.
Yazının ikinci bölümü olan Kaykay Boyut Rehberi için: https://kaykay.tv/kaykay-boyut-rehberi/