Saba Eker kimdir?

İzmir'de yer alan kendine münhasır hardcore skateshop The Roof'un demir lady sidir. Kendisi tam bir anadolu kadınıdır. Serttir, güçlüdür, hayallerinin peşinden gider. Ama tabi ki kaykay.tv yazarlarının karşısında kimse yeterince güçlü değildir. Kendisini gece gündüz darladık ve sonunda sorulmak istenipte sorulamayanları sorduk. İşte karşınızda Saba Eker ve The Roof ailesi.

1- Merhaba Saba ilk olarak bize biraz kendinden bahseder misin? 

 

 Kişinin aynası gibiyim, ne görüyosanız oyum. Eğer özel hayatımı da bilmek isterseniz, 11 yıllık evli, 3 kedisi ve 1 köpeği olan bir tipim. En iyi onlar beni anlatır.

 

2- Kaykay dünyasına girişin nasıl oldu?

 

Trap Skateboards’un tekstil ürünlerini burada, İzmir’deki fabrikamızda üretiyoruz. Yıllar içinde birlikte çalışmaktan ötürü Trap Skateboards ile de yakın bir ilişkimiz gelişti. Türkiye pazarına girmeye karar verdikleri zaman bir skateshop açma teklifinde bulundular, memnuniyetle kabul ettik ve Trap Skateshop İzmir’i açtık.

 

 3- İlk önce Almanya'nın en büyük kaykay markalarından Trap olarak çıktın sonrasında ise Roof markasını yarattın, bu süreç nasıl gelişti?

 

Dünyada birçok Skateshop’un kendi markası olabiliyor. Daha lokal markalar ve kaykaycıları da bu lokal Skateshopları destekliyor (“support your local skateshop”). İzmir’de de güçlü bağlar kurduk ve şu 4 yıl içerisinde edindiğimiz tecrübe ile ve vatansever duygularımızın da bu olaya karışmasıyla birlikte The Roof’u kurma kararına vardık.

 

4-İş ahlakını ve tarzını gayet başarılı buluyorum. Ben şunu ilk yaptım bunu ilk yaptım gibi gezmiyorsun. Türkiye'de 1980 den beri varolan bir kaykay pazarı var ve ilk olarak yapılabilecek birşey kaldığını sanmıyorum. Sen sadece kendi işine bakıyorsun. Roof markası dışarıdan gerçekten özgün ve sanatsal bir bakış açısına sahip gözüküyor. Bu felsefe nasıl oluştu. Bize Roof’un karakteri ile ilgili biraz daha detay verir misin?

 

Teşekkür ederiz! Biz içimizde de böyleyiz, sakiniz, dediğin gibi “kendi işimize bakıyoruz”, her gün işimizi ne kadar ileriye götürebileceğimizi düşünüyoruz, işlerimizde kalite artırmak ve bakış açımızı yansıtabilmek için neler yapabileceğimiz üzerine kafa yoruyoruz. Abartılı iddialarda bulunmuyoruz, altını dolduramayacağımız ya da arkasında duramayacağımız hiçbir laf etmemeye çalışıyoruz. Ezbere iş yapmamaya ve bilmediğimiz her şeyi öğrenmeye, deneyim edinmeye çalışıyoruz. Değerlerimizin farkındayız fakat alçakgönüllülüğü hiçbir zaman elden bırakmamaya çalışıyoruz.

Bu felsefeyi oluşturmamıza da gerek kalmadı aslında, ekibin parçası olan ve olabilecek her insan kişilik olarak böyle zaten.

 

5- Roof ailesini tanısam da yeni aile fertlerini herkes takip etmemiş olabilir. Bize biraz Roof takımında ki karakterlerden, tasarımcı, kaykaycı, fotoğrafçı, editör. Bu kişilerden bahseder misin?

 

Erdem Eker, The Roof’taki Mağaza Yönetimi işlerinin yanı sıra e-ticaret siteleriyle iliişkilerimizi geliştirmemiz için de çalışmalar gerçekleştiriyor. Mağazamızın iç mimarisi dahil, içerideki tüm düzen Erdem’den soruluyor diyebiliriz.

 

Tasarımcımız Bengi Öztorun, Trap Skateshop döneminden bu yana ailemizin üyesi. Bengi aynı zamanda Wu Tang Clan’in tekstil markası Wu Wear’in de tasarımcısı ve One Against All isimli bir hardcore grubunun üyesi. The Roof’un tohumlarını ektiğimiz günden bu yana da markamızın tüm tasarımsal ve sanatsal süreçlerini üstleniyor. Bir yandan The Roof, Wu Wear ve One Against All ile meşgulken bütün bunlar yetmiyormuş gibi bir de Young Cardinals Apparel ismiyle bir marka oluşumu içinde kendisi. On parmağında on marifet!

 

Sanat Yönetmenimiz ve Mağaza Yönetici yardımcısı Sinan Akdoğan ise son 6 ay içinde The Roof ekibine dahil olanlardan. Kaykay camiasında birçok insanın tanıdığı Wild Rebels Skateboarding online dergisinin kurucusu ve sahibi, 2008’den bu yana ise De Rien adıyla İstanbul’u, İzmir-1888’de DJ’lik yapıyor ve FakeVice adıyla bir fotoğraf projesine sahip. Bütün bu görevleri ve projelerinin yanısıra The Roof’un tüm online altyapısı, ürün-katalog fotoğraflarından tutun da kaykay videolarının çekimi ve kurgu-post produksiyon aşamalarına kadar bütün süreçleri yönetiyor. The Roof’un lokomotifi diyebiliriz Sinan için.

 

Editörümüz Sera Kalkavan, yine son 6 ayda ekimize katılanlardan. The Roof’un tüm metinsel işlerini üstleniyor. Eski bir reklam yazarı, editör ve dijital pazarlamacı. The Roof adına herhangi bir yerde yayınlanan tüm yazılar ondan geçiyor. The Roof’un yanı sıra kendi çeviri işleriyle de uğraşıyor.

 

Sıra takımımızda; Ana takımımız şu anda beş kişiden oluşuyor. İzmir’den Mert Ninat, İstanbul’dan Yiğit Akbıyık, Yiğit İlgürgen, Can Köroğlu ve Madrid’den Pablo Cordero.

 

Mert Ninat, Trap Skateshop döneminden bu yana ailemizin üyesi olan, lokal kaykaycılarımızdan biri. Takımımızın en eski üyelerinden. The Roof haricinde ayrıca DJ’lik ile de uğraşıyor.

 

Yiğit Akbıyık ise uzun süredir kaykay camiasında olan, genç yaşına rağmen hem Wild Rebels Skateboarding’de aktif rol üstlenen, hem kendi video editleriyle adından söz ettiren hem de reklam produksiyon işleriyle uğraşan bir arkadaşımız. Yiğit aynı zamanda 2013 ve 2014 Vans Turkey Tour’a katılan Vans’in sponsor olduğu kaykaycılar arasında. Sinan’ın İstanbul ayağı olarak The Roof’un video ve fotoğraf çekimlerini gerçekleştiriyor.

 

Yiğit İlgürgen ise hem rider olarak hem de takıma girdiği dönem geçirdiği sakatlık nedeniyle The Roof ailesinde bir süreliğine model olarak yer alıyor. Yiğit Akbıyık ile birlikte takımımızın belkemiği. Yakın zamanda sakatlığını da atlattıktan sonra aramıza tekrar rider olarak katılacak.

 

Can Köroğlu, The Roof ailesine İstanbul’dan ilk transferimiz. Can da Yiğit Akbıyık gibi video editleriyle öne çıkan bir arkadaşımız.

 

Pablo Cordero ise takımımızın Avrupa’lı ilk ve en eski üyesi. İzmir’de yaşayan ve o esnada takımımıza giren Pablo artık bize Madrid’den bağlanıyor. The Roof’u İspanya’da hakkıyla temsil ettiğine inandığımız bir arkadaşımız.

Flow Team’de ise gelişimlerini desteklediğimiz, yeni yetenekler olarak gördüğümüz üç adet üyemiz var. İzmir’den Berk Buyankara, eski Antalyalı yeni İstanbullu Okan Şen ve Bursa’dan Yusuf Duran. Her birinin tarzı birbirinden farklı çok sevdiğimiz ve zevkle izlediğimiz riderlar. Bizim için çok değerli olan Flow Team Ana Takım’ın taht varisleri, prenslerimiz aslında. Açık konuşmak gerekirse Flow Team bizim için, gelecek açısından en değer verdiğimiz takım.

 

Junior Team’imizde ise yine üç gencecik ve yetenekli isim var. Hepsi İzmirli. Onur İmre, Türker Önal ve Mehmet Ali Gökyaka. Gelecek vaadeden genç tohumlarımız.

 

Geçtiğimiz aylar içinde hızla büyümüş olan 11 kişilik bir rider grubu ve işin arka planında çalışan beş kişiyle kocaman bir aileyiz.

Farklı ailelerden ve geçmişlerden gelen ama bir şekilde aynı noktada buluşan, kafa yapısı aynı olan insanlardan oluşan bir ekibiz. İşte tam da bu yüzden “Family Business” diyoruz The Roof için.

 

6- Instagramınızı Facebookunuzu takip ediyorum. Yapılan her şey üzerine gerçekten kafa patlatılarak yapılmış. Bize bu güzel çıktıların aşamaları hakkında biraz bilgi verir misin?

 

Teşekkür ederiz. Sosyal platformlarda sunduğumuz her veri üzerinde en ince detayına kadar düşünmesek bile ailenin her üyesinin bakış açısı aynı olduğu için belirli bir çerçevede işler çıkıyor.

Sık sık beyin fırtınası yapıp gündeme getirdiğimiz projelerimizi kurguluyoruz ve bunların haftalık ya da aylık programlara göre dağılımlarını gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla kendi içimizde sakatlık vb. öngöremediğimiz sorunlar olmadığı müddetce planlı hareket etmeye çalışıyoruz. Herkesin kendi üstüne aldığı görevleri oluyor fakat işleri dışarıya sunmadan önce her zaman bir oybirliği sağlıyoruz. Tüm bu süreçlerin sonunda herkesin çorbada tuzu olmuş oluyor. Aslında herkes her işe ufacık bile olsa dokunmuş oluyor.

Bütün bunları yaparken temel aldığımız şey yarattığımız/ürettiğimiz her şeyin (bu bir ürün olabilir, ürün fotoğrafı ya da bir kaykay videosu olabilir) göz zevkine hitap etmesi. Dünyanın kaykay kültürü konusunda ilerlediği doğrultuyu da göz önünde bulunduran işler çıkarmaya çalışıyoruz. Kaykay eğer bir yaşam tarzı ise, biz bu yaşam tarzındaki estetiğe ulaşmaya çalışıyoruz.

 

7- Gelecek ile ilgili planlarınız neler?

 

“Yaptıklarımız, yapacaklarımızın fidanlardır.”

 

8-Roof ailesine katılmak isteyen kaykaycılara bir tavsiyen var mı?

 

Ekibimizin arka planından da anlaşılacağı gibi biz ailemize çok yönlü insanları almaya çalışıyoruz. Sosyal, kaykayı gerçekten gönülden seven, kendini mümkün olduğunca geliştirmeyi hedefleyen ve yaptığı şeylerden keyif alan arkadaşlara her zaman kapımız açık.

 

9- Türkiye' de kaykayın durumunu nasıl görüyorsun. Eksik ve başarılı bulduğun yönler neler?

 

Her açıdan zamana ihtiyacımız var.

 

10- Söylemek istediğin başka bir şey?

 

Bu röportaj için teşekkür ederiz.  Sorular şahaneydi, bize söyleyecek pek bir şey bırakmadınız 🙂