Önder Özkoç kimdir? Türkiye'nin öncü ve ciddi online kaykay platformlarından birisini kurmuş bunu markalaştırmış, kaykay ve kaykaycıya sürekli destek veren ve hergün biraz daha büyüyen Sbt kaykay dünyasının, mağazasının sahibi.

 

 

1- Merhaba Önder. İlk olarak kısaca Önder ÖZKOÇ kimdir bize bahseder misin?

87 Sakarya doğumlu, 18 yaşından beri İzmir ve son 5 yıldırda İstanbul'u mesken edinmiş, tasarım ve kaykay aşığı bir adamım. Büyük bir firmada online satış, creative ve tasarım çalışmalarını yapan, ciddi bir operasyonuda yönetmekteyim. 2008'yılından beri hem kaykay, hemde iş dünyası ile hayatıma devam ediyorum. Evli ve sıfır çocuk babasıyım =)

 

2- SBT şu anda bir marka, Türkiye'nin 4 bir yanına kaykay ulaştırabilen çok başarılı bir kurum. Türkiye'de en çok sayıda kaykaycıya ulaşan yapı. Bize Sbt nin temellerini nasıl attığını ve bu seviyeye nasıl geldiğinden bahseder misin?

Bu gerçekten çok önemli ve uzun bir hikayet. Kısa kısa bahsedip, kafadaki karmaşaları biraz giderebiliriz belki. SBT, benim aktif kaykay yapmakta olduğum yıllarda, sektördeki kaykay adına hiç birşeyin olmadığı sıralarda yarattığım bir proje. O zaman ülkede kaykay yapmak isteyen herhangi bir insan evladı, doğru bir bilgi platformu, herhangi bir ciddi web sitesi falan bulması mümkün değildi. Bunu bizzat yaşayan biri olarak söylüyorum, bildiğiniz kimsecikler yoktu. Ne sorabilir, ne doğru yönlendirilebilirdiniz. Piyasa yıllardır kaykayın içinde olduğu halde, hep birbiriyle kavgalı, kaykayı sadece çıkarları için gören, herhangi bir kollektif hareket ihtiyacı yada daha doğrusu kaykayı geliştirme amacı gütmeyen, kendi halinde ve dağınık bir kitleye sahipti. Kime ne sorsak, ya elindeki ikinci el kaykayı size kakalama peşindeydi yada fahiş fiyatlarla ürün satan mağazalar mevcuttu. Hatta ilk kaykayıma ait truckların ünlü bir marka diye yutturulan noname(markasız) trucklar olduğunu çok daha sonra anlayabildik =) Ayrıca ben birlikteliğe, arkadaş ortamına, yaptığı işi geliştirmeye insan bir insan oldum hep ve kaykayda bu kadar kötü durumda olmamız beni o dönemde çok düşündürdü. Web tasarımcı olarakta, doğal olarak harekete geçtim ve Türkiye'de kaykayı herkese doğru şekilde anlatabilecek, harika paylaşımların yapılacağı, insanların destek alacağı bir platform hayal ettim. Siteyi kurguladım ve kısa sürede İzmir'deki birçok kaykaycı dostun yardımıylada yayına soktuk. Çoğu kişi hatırlamayabilir, fakat henüz Türkiye'de kaykay adına ilk şeylerin çoğu o zaman yapıldı. Röportajlar, haftalar boyu devam eden videolu yarışmalar, game of skateler,ücretsiz kaykay eğitimleri, ilk Go Skateboarding Day'in ülkeye kazandırılması, canlı destekler, birçok kanalda, dergide röportajlar vb. şey. Bunlar harika şeyler ve çok güzel yıllardı benim için, sevdiğim spor adına inanılmaz bir boşluk doluyordu. Hatta fazla dolduki, bugün olduğu gibi daha önceki bir çok isim, kim bu çocuk dedi, yapılanların aynıları yapılmaya çalışıldı, engellemeler vs. fakat durumu görüyoruz. SBT eskisinden çok iyi halde aynen devam =) Çünkü kesinlikle bu platform, diğer platform yada siteler gibi para kazanma odaklı kurulmadı. Hatta yeniler bilmeyebilir fakat satış yani bildiğiniz kaykay satışı bile geçen yıl 2014'te başladı. Amaç hep, kaykay adına yapılmamış birşeyleri sanki bir dernek, federasyon gibi yapmaktı. Bu sebeple, tanıştığımız yeni eski kimseye kötü davranmadık, yaşları ufak olan birçok arkadaşımıza çok önemli sorumluluklar verdik, karşılıklı olarak hep ilerledik böylece. Yoksa onlarca ilde aynı gün Go Skateboarding Day'i kutlayamazsınız. Bunu ancak, bu işe inanan ve birbirine güvenen insanlarla, doğru desteklerle yapabilirsiniz. Bizi bugüne kadar sevmiş, desteklemiş, bizimle olmuş tüm dostlara, shop ve kurumlarada teşekkür ediyorum.

 

3- Türkiye kaykay pazarında bazı çevreler senin kaykaya hakkettiği değeri vermediğini söyleyip Sbt kurumu ile çatışıyor. Açıkça söyleyeyim yıllardır gördüğüm şu ki, Sbc spor ile birlikte Türkiye de kaykay için cebinden bu kadar çok para harcayan, kaykaycılara bu kadar önem verip geliştirmeye çalışan ve bu kadar çok organizasyon yapıp çabalayan kaykaycılar karşılıksız bu kadar çok malzeme tedarik eden kimse yok. Dolayısıyla kaykay.tv ekibi olarak biz yaptıklarına saygı duyuyor ve bu söylemleri yapan insanların haksız olduğunu düşünüyoruz. Sen bu konuda birşeyler söylemek ister misin?

Bu şekilde gördüğünüz için teşekkürler. Bazı çevreleri biraz açmak lazımki, okuyanlarda net algılayabilisin. Yukarda yazdığım gibi, SBT çok iyi isimler olmasına, çok eski kişiler olmasına rağmen, çok iyi fikirlerle ve hiç yapılmamışları yapan tek yer olmasıyla dikkat çekmekte. Bu biraz dikkat ederseniz hala öyledir. Bugün SBT dediğimiz platform, aslında tamamen sektördeki doğru ticaret yapan tüm distribütörler, tüm markalar, tüm shoplar, tüm arkadaşlarla ortak bir çalışma içinde. Bunu kurgularkende, kimseyi ayırt etmeden yapan biryer. Yani kimsenin önüne geçme yada içeri almama değil, tam tersi, ortak hareket etme, ortak büyüme kurgusu yapılan, kaykay adına değil sadece belkide Türkiye'de derneği olan kurumlardan bile mantıklı şekilde yapılan bir proje. Fakat dediğin gibi, bunu yanlış anlayan yada kulaktan dolma laflarla hareket eden birçok arkadaşımız var. Hemde ne yazıkki sevdiğim ama son dönemde saygımıda kaybeden eski isimler. Bu sebeple ben SBT'yi sevmeyen yada bana karşı tavır alan tüm eski dostlarıma, bugüne kadar kaykaya Türkiye'de kendi çıkarları dışında ne katmışlar cidden sormalarını ve yüzleşmelerini isterim. Bu eski dostlar, kaykayı ve kaykaycıları kullanıp evlerini alırken, ben herhalde bir ev parası çoktan kaybetmişimdir ve tabikide kuruşu kuruşunada helal olsun diyorum. Artık bunu desteklemek içinde son 1 yıldır satışa başladık, harika güzel bir tepki aldık kitleden ve sanıyorum en büyük shoplar ile kapışabilecek, kaliteli ve oldukça ilgili bir kaykay online satış platformuna dönüştük. Bu sayede etkinlikler ve desteklerin temelini oluşturduk. Umuyorum, ülkedeki kaykay gelişiminide etkileyecek bir durum. Ve sitemizde görmüş olduğunuz tüm markaların birebir bize verdikleri desteklerle oluyor bu, şuan olduğu gibi gelecektede umuyoruzki bu destek büyür ve daha az anlaşmalık, daha az kargaşa ile ilerleriz. Ben her tür organizasyon, gelişim ve ilerleme çağrısına açığım fakat sektördeki tüm diğer kral modunda takılan ve sektöre zarar vermeye devam eden arkadaşlarında ensesindeyim =) Uzun soluklu bir çalışma olduğu içinde, elimden geldiğince bu işin içinde olacağım.

 

4- Bildiğim kadarıyla bir kaç işi birlikte yürüten becerikli bir adamsın. Bu kadar enerjiyi nasıl buluyorsun? 🙂

Teşekkür ederim. Evet, şuanda hem kedni çalıştığım firmam SPX, extreme sektörünün dev mağazacılık zinciri, bu çok büyük ve sorumluluk gerektiren bir operasyon, hem SBT operasyonu, hem özel birçok çalışma, oldukça yoğun bir program yaşıyorum. Fakat sevdiğin işi yapıyorsan, zamanı önemsemiyorsun, olay bundan ibaret. Tasarım, kaykay, online satış, extreme derken, genelde umursamıyorsunuz enerjinizi. Tabi sizlede ilgili bir durum, çalışmayı, koşturmayı, projeler yaratmayı ve bunların başarılı olması için gözüne uyku girmeyen bir yapım var. Bunlarla mutlu oluyorum ve yaptığım ne olursa olsun, bir süre sonra yetmediğini hissederek hareket ediyorum. Yeni ben değil, enerji beni buluyor diyebilirim.

 

5- Genelde gelişim potansiyeli olan kaykaycılara destek olup takıma alıyor sonra onlara sponsor buluyorsun. Şu anda bu proje nasıl gidiyor? Takımın ne durumda.

Evet, son 2 yıla kadar aslında takım olgusuna pek sıcak bakamadım. Çünkü en iyi dediğimiz, hatta dev markaların sponsor olduğu adamların takımına bile bakıyorsunuz ve olmamış diyorsunuz. Çünkü çok erken. Hem takım mantığını yanlış anlıyoruz memleket olarak, hemde gerçekten takım kuracak kalitemiz yok. Bu son yıllarda daha iyi hale geldi, daha bilinçli daha dikkatli, daha iyi seviyede ilerliyor. Fakat hala tam bir takır bir takım var mı derseniz, hala daha erken. Bizim takım kurgumuzda, Türkiye'deki eş dostu al, tahtayı ver takımı kur gibi olmadı. Hatta tam tersi oldu. Osman, Sercan ve Can'ı artık herkes tanıyor. Daha ilk gün onlara dediğim bir cümle vardı. Ne yaparsanız kendiniz için, 1 lira dahi için SBT'de kayamazsınız. Kendinizi geliştirmek, Türkiye çapında tanınmak, eğlenmek ve kaykayı geliştirmek için SBT'de yer alabilirsiniz. Ve onlar inanarak bu takımda yer aldılar. Şimdi adlarını ezbere biliyor tüm Türkiye ve hepsinin birbirinden harika markalardan sponsorlukları var. Gönüllü olarak yer aldıkları ve katkı sağladıkları bir platformdan, ülkenin en tanınan ve sponsorlu kaykaycılarına dönüştüler. Yani SBT'nin en sevdiğim ve devam ettireceğim projesi ortaya çıkmış oldu. Hatta bu yıl, yeni arkadaşları aynı şekilde aramıza katmak için sponsorluk çalışması başlattık. Bu çalışmada Türkiye'nin 4 bir yerinden, hiç bir kısıtlama olmadan videolar istedik. Şuanda çok ciddi bir talep var, videolar ulaşmaya devam ediyor. Buradan seçeceğimiz birçok arkadaşa destek olmaya, kendilerini duyurmaları için büyük fırsatlar yaratmaya devam edeceğiz. Gönül herkesi ister fakat daha çok yeni arkadaşların biraz beklemesini, kendilerini geliştirmesini ve bizimle irtibat kurmaya devam etmesini rica ediyorum.  Bahar gibi birkaç ismi açıklayacağız yada zamanla takıma almaya devam edeceğiz. Sitemizin sponsorluk kısmından ulaşabilirsiniz.

 

6-Geçtiğimiz dönemde Game of Skate yada seri line yarışmaları gibi bir çok organizasyon gerçekleştirdin. Önümüzde ki dönem yeni projelerin var mı? Varsa ufaktan bir ön bilgi verip heyecanımızı biraz dindirir misin?

Geçen yıl dev markaların sponsor olduğu adını SBT ALL WEEKENDS dediğimiz ve her hafta sonu mini bir yarışma projesini gerçekleştirdik. 20 hafta, 4 farklı ilde bu yarışmayı tamamladık. Açıkçası yine bir ilkti Türkiye'de, hem organizasyon olarak hemde dünyada bile örneği olmamasından bunu çıkarabiliriz. Bunu devam ettirmek istiyoruz fakat önümüzdeki yıl aramıza yeni katılan arkadaşlarada bağlı, çünkü bizde organizasyonlarıda takım üyelerimiz, ekipteki güvendiğimiz dostlarımız yürütüyor. Yeni yarışmalar ve etkinlikler için altyapımız mevcut, alamayacağımız izin, harcamayacağımız para, ulaşamayacağımız yer artık yok. Bundan sonrası içinde çok güzel birkaç projemiz var, hatta biraz iş yoğunluğum hafiflediği ve takımdaki arkadaşlar müsait olduğu gibi çok enteresan etkinlikler bizi bekliyor diyebilirim =)

 

7- Türkiye'nin her tarafında kaykaycılarla iletişimdesin. Bunu bizim kadar iyi yapan tek kurum senin kurumun. Dolayısı ile öngörünün çok iyi durumda olduğunu düşünüyorum. Sence kaykay şu anda Türkiye'de ne durumda ve geleceği nasıl görüyorsun?

Teşekkürler dostum. Gerçekten burada insana yatırım yaptığımı görebilirsiniz. Çünkü kaykay satarak, kavga ederek, insanları ezerek sektörü sektör yapmak mümkün değil. Ben insana insan lazım derim her zaman. Bu çok önemli. Doğru kişilerle tanışmak, hevesli insanlara fırsat vermek, onlara birşeyler katmak, onlardan birşeyler öğrenmek, yeteneklerini ortaya çıkartmak benim için çok önemli. Bugün 2008 yılından beri tanıştığım, o gün ilindeki ilk kaykaycı iken, şimdi yüzlerce kişinin orada kaykay yapmasını sağlamış arkadaşlarımız var. Başkalarının hatta o ildeki kaykaycının bile, bu ilden adam olmaz dediği, burada kaykay olmaz dediği yerlerde, şuanda 100lerce kişinin kaykaya başlamasını sağladık, bu inanan dostlar ile skatepark başvuruları, dilekçeleri doldurduk, şimdi o illerde parklar yapıldı/yapılıyor, kaykay yarışmaları, dünya kaykay günü etkinliklerini ilk defa düzenledik. Bunlar imkansız görünürken, artık bizim rutinimiz haline bile geldi diyebiliriz. Sadece inanmak diyorum o yüzden. Kaykay ve kendine inan dostlara bunun örnek olmasını istiyorum, bulunduğunuz heryerde şartları zorlamalı, kaykay yapmaya devam etmeli ve organize etmelisiniz. O zaman bu iş büyüyecektir. Burada her tür destek içinde hazır olmaya devam edeceğiz. 

 

8- Biraz daha sitenin açısından bakalım. SBT kurumu bir çok açıdan istatistiksel veriler açısından güvenilir bir firma. Şu an Türkiye'de en çok tutan kaykay markaları ne? Kaykayın geliştiği şehirler hangileri? Ve bu durumun nelerden kaynaklandığını düşünüyorsun?

 Sitede şuanda yoğun bir satış grafiği söz konusu. Genelde pro markalar arasında seçimi her zaman kaykaycılara bakıyoruz, onlara bu marka iyi bu marka kötü demek çok komik oluyor açıkçası, destek bile mantıklı herhangi biri çıkıp şunu demeli "arkadaşım bu markayla kayan milyon dolarlık pro kaykaycılar var, sen kötü desen ne olur" diyoruz. Bu yüzden en güvenilir ve objektif yönlendirmeyi SBT yapıyor. Satmadığımız daha doğrusu bize destek vermeyen, sitemizde olmayan herhangi bir marka için yorum yapmıyoruz. Sitemizde tüm markalar neredeyse eşit düzeyde satılıyor diyebiliriz fakat öne çıkan markalar, Almost, Element, Zoo York, Roof, Enjoi, Sk8mafia, Mini Logo, Darkstar, Bones, Trap, Globe diyebiliriz, tabi burada sayamadığımız fakat sitemizde logolarını gördüğünüz tüm markalar yüksek kaliteye sahip ve satışı olan markalar. Burada kulaktan dolma bilgilerle değil, mutlaka farklı markalar deneyerek kendini geliştirmesini öneriyoruz kaykaycı arkadaşların. Peki bu markalar neden daha öne çıkıyor, çünkü Türkiye'de yatırım yapıyorlar, kaykay takımları kuruluyor ve yeteneklere destek oluyorlar. Bu aynı zamanda dünyada da devam ediyor, yani markalar kaykaya yatırım yapıyor, milyon dolarlık yarışmalar organize ediyor yada takım üyeleriyle başarı sağlıyorlar. Doğal olarakta bu pazarlama Türkiye'de de geçerli oluyor. İyi marka kendini her zaman gösteriyor. Tabi yine arkadaşları uyarıyorum, biz ne dersek diyelim, sizler kullanmadan yorum yapmayın ve yapanlarıda takmayın. Buna siz karar verin. Çünü artık 100TL ve üzeri bir kaykay tahtası zaten her tür kalite ve özelliğe sahip, fazlasıyla keyif alıp kendinizi geliştirebileceğiniz ürünler. Eğlenceye ve keyfe odaklanın.Şuanda Adana, Denizli, Manisa, Mersin, Antalya, Isparta gibi şehirler ilerlemekte olan şehirler.

 

9- SBT başarısını her dönem katlayarak arttırıyor. Bu durum SBT nin geleceğini nasıl etkileyecek. Kafanda nasıl projeler var?

En büyük hedefim, sadece kaykay olarak devam etmek öncelikli olarak. Bunu şuanki yurdışındaki örnekleri ve büyüklükte online kaykay alışverişi olarak ilerlemekle devam etmek takip edecek. Fakat ülkedeki ekonomik durum yada birkaç yatırımcı ortak ile ciddi bir mağazalaşma süreciylede gelişim devam edebilir. Eksiklere odaklanmakta çok önemli, bu sebeple kapalı parklar yaratmak, mümkünse birkaç ilde bunu gerçekleştirmekte en büyük hedeflerimden, hatta öncelikli olarak bunlara ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Yağmur, çamur, kar ve çok sıcakta kayabilecek ciddi ortamlar yaratarak en büyük iyiliği yapmış oluruz kaykay adına, bunun içinde sürekli araştırmalara devam ediyorum. Sizlerinde aranızda, güzel bir deposu yada parası bol olan bir aile büyüğünüz varsa, bize ortak olabilirsiniz =) Kısaca, hem yakın hemde uzun vadede "sadece kaykay" adına işler yapılacağını ön görüyorum.

 

10-Genç kaykaycılara yada yaşlı olanlara kısaca kaykayla yaşayanlara bir tavsiye verecek olsan ne derdin?

Gençlerin sponsorluk, yarış, bedava ürün için değil, ruhen iyi hissettikleri ve zevk aldıkları için kaymalarını önerebilirim, yaşlı olanlarada daha fazla sektör için uğraşmalarını, daha az tartışma ve drama içerisinde olgunlaşma tavsiyesi verebilirim.

 

11- Son olarak söylemek istediğin birşey?

Uzun yıllardır verdiğin karşılıksız desteğin için önce sana, sonra diğer tüm iş ortaklarımıza teşekkür ediyorum. Bizimle birlikte hareket eden, bir şeyleri değiştiren tüm dostlara da, tüm takım üyelerine de tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Sektördeki herkesin, bir şekilde ortak bir paydada buluşmak için çaba harcaması gerektiğini anlamasını, birebir konuşmadan, tanışmadan, dinlemeden harekete geçmemesini dilerim. Yaptığımız işten keyif almaya devam etmenin, daha çok şeyi paylaşabilmenin, gelişebilmenin tek yolu bu. Tüm kaykay camiasına, bu uzun yazıyı okuduğu için teşekkür ediyorum. SBT ile kalın!

www.skateboardingturkey.com